RECENZIA | NATASHA LESTER SKŘÍŇ PLNÁ DIORA

streda 24. novembra 2021

Dávné tajemství skryté v šatníku a tři ženy, jejichž osudy spojila válka…

Skříň plná šatů z dílny Christiana Diora. Tajemství staré několik desetiletí. Tři ženy navždy spojené válkou. A nevyslovitelná zrada, která spojila jejich osudy.

Anglie 1939: Talentovaná pilotka Skye Penrosová se připojuje k britskému válečnému úsilí. Díky tomu se opět setká se svou odcizenou sestrou Liberty a také nejlepším kamarádem z dětství Nicholasem Crawfordem, který je teď zasnoubený s okouzlující Francouzkou Margaux Jourdanovou.

Paříž 1947: Módní návrhář Christian Dior odhaluje válkou zničenému světu svou první extravagantní kolekci stylu New Look. Debutový pafrém pojmenuje Miss Dior a je poctou jeho sestře Catherine, která byla zapojena do francouzského odboje a část války strávila v koncentračním táboře. Současnost: Australanka Kat Jourdanová pracuje jako kurátorka módy. V opuštěném domku své babičky objevuje skříň plnou Diorových šatů nevyčíslitelné hodnoty. S tím, jak se Kat noří hlouběji do tajemství zapomenutého pokladu i své rodiny, začíná zpochybňovat vše, co si myslela, že ví o své milované babičce. Skříň plná Diora je nezapomenutelný příběh o tom, jak daleko jsou lidé ochotni zajít, aby ochránili jeden druhého, a o lásce, která navzdory všemu přežije věky.
Autor: Natasha Lester
Vyadavateľstvo: GRADA / Metafora
Originál
počet strán: 472

Natasha Lester je u nás známa predovšetkým knihou Parížska švadlena, získala si sympatie nemálo čitateľov. Tentokrát sa ale bližšie pozrieme na novinku, a tou je kniha Skřín plná Diora. Príznačný názov evokuje mne tak blízku tématiku módy, v minulom storočí. Diorova tvorba ma vždy fascinovala, takže som neváhala ani minútu a pustila sa do nasávania atmosféry mne tak príťažlivej. To však z ďaleka nie je všetko, o čom príbeh rozpráva. Možno z vonkajšieho povrchného pohľadu je to román zasadený do módneho domu, obklopený krásnymi vecami a elegantnými postavami. V skutočnosti opisuje ťažké vojnové obdobie, popisuje skutočné udalosti a autentické emócie a možnosti ľudského bytia v tej dobe. Vojnových románov som sa za posledné dva roky prečítala asi najviac za celý život, je ich naozaj na trhu požehnane, a kým niektorú sú si dosť podobné, stále sa nájdu aj také s originálnym nápadom.


Dejová linka pravidelne strieda minulosť s prítomnosťou.  Kapitolu po kapitole pravidelne sa striedajúc vás udržiavajú v napätí a sladkej nevedomosti. Príbeh otvára detstvo Skye, ktorá sa vydá po stopách svojej matky a vstúpi do britkej kráľovskej letky. Predstava jej šťastia visí vysoko v oblakoch. Málokto vie, že sa aj ženy aktívne zapájali do protihitllerovského odboja, aj keď ich bolo v porovnaní s mužmi žalostne málo. Skye, jej priateľ z detstva Nicholas a jej sestra Liberty sú ústrednými postavami dejovej linky minulej.

V tu chvíli jí došlo, že nechce být jen další žena, na kterou se usměje, další, s níž si dá skleničku, další, se kterou skončí v posteli. Chtěla někoho, pro koho bude moře a nebe a úplně celý svět.

Súčasnosť sleduje módnu kurátorku Kat s dvoma malými deťmi, ktorá náhodne nenachádza hotový poklad v dome svojej babičky v Cornwalle. Viac než 60 kúskov najslávnejších šiat módneho domu Dior, od roku 1947. Odkiaľ sa vzali a akú majú spojitosť s jej babičkou Margaux? Kým babička zaryto mlčí, Kat sa rozhodne pátrať na vlastnú päsť a rozuzliť príbeh troch žien, ktoré spojila vojna.


Mimochodom vedeli ste, Dior venoval svoj debutový parfém Miss Dior svojej sestre Catherine? Bola účastníčkou francúzskeho odboja a strávila čas v koncentračných táboroch. Autorka sa o tom viac rozpísala aj v záverečných poznámkach. Prepojenie romance, haute couture a 2.svetovej vojny v podaní rozprávačského talentu Natashe Lester robí z románu Skříň plná Diora nestarnúcu klasiku s hlbším posolstvom a zaujímavou tematikou vojnového letectva a špionáže, dobrú oddychovku a tiež emocionálnu nálož. Dojme bez toho, aby sa snažila dojať. Skříň plná Diora je román o sile lásky, obetavosti, a širokej škále ľudských emócií, kotviacich v dobe nekonečného vojnového zla, čo oberá ľudskú rasu o posledné zvyšky dôstojnosti. Odporúčam každému, kto má rád neštandardnú vojnovú tematiku, zbeletrizovanú do takej miery, že sú romantické linky stále prirodzené, nesilené. Príbeh mi zo začiatku jemne evokovol film Pearl Harbor, keďže opisuje letecké prostredie a osudy letcov. Na konci nastane plot twist, ale viac už neprezradím, je to doják, ale drží si úroveň. Mňa ako milovníka módy a ženu, čo má síce rešpekt pred lietaním ale priťahuje ju to odjakživa, si táto kniha získala.  


* Za poskytnutie knihy na recenziu ďakujem vydavateľstvu GRADA
Moje hodnotenie: ★★★


Zverejnenie komentára