Ži, miluj a udržuj ! Staň sa i ty LOHAS človekom :-)

nedeľa 23. marca 2014

Žiť lepším a zdravším spôsobom neznamená, že sa teraz zo dňa na deň presťahujete niekam do jaskyne na druhý koniec sveta a zabudnete na to, že existuje mobil či žiletky. Nemusíte ani stroskotať na opustenom ostrove ako Robinson alebo sa pridať k hnutiu Greenpeasákov. Žiť a myslieť "nazeleno" si vyžaduje zmenu z vnútra. Zmenu vo vnútri človeka, zmenu v jeho myslení, chápaní a analogickom spájaní základných súvislostí. Tak ako všetky procesy v prírode, vyžaduje si to istú postupnosť. Zmena v zmýšľaní jednotlivcov sa po čase automaticky premietne do komplexnej zmeny v spoločnosti, je to však beh na dlhšiu trať ako sa môže zdať.  Pritom žiť šetrne a chovať sa ohľaduplne k prírode by malo byť v dnešných časoch samozrejmosťou. Človek, tvor inteligentný, najvyšší článok evolúcie, by si mal byť vedomý dôsledkov svojich činov a mať prirodzený rešpekt voči okoliu. Ako sa ale zdá, dnešná doba je otvorená trocha iným veciam, pojmy ako ochrana životného prostredia či zdravý a udržateľný životný štýl ostávajú v úzadí. Pritom žiť ekologicky je v podstate nenáročné. Navyše vedomie, že robíme niečo užitočné nielen pre seba ale i pre prírodu a ďalšie generácie, nám dodá pocit ľahkosti, voľnosti a nezávislosti. Nesúc na pleciach bremeno budúcnosti sveta a nadchádzajúcich generácií je čoraz ťažšie kráčať vzpriamene životom. Avšak s každým uvedomelým človekom ochotným prispieť k lepším zajtrajškom, nás bude ťažiť svedomie menej a menej. Je predsa len dobré vedieť, že každým krokom, ku ktorému sa odhodláme, či už je to triedenie odpadu ale šetrenie energií, možno predlžujeme život planéty.

"Prírodu si možno podriadiť len tak, že sa budeme správať podľa nej."
F. Bacon

Naučme sa žiť podľa LOHAS (Lifestyle of Health and Sustainability)

Žiť v zmysle hesla LOHAS znamená podporovať zdravý a udržateľný životný štýl.
Cieľom je šetriť našu planétu pre budúce generácie, vážiť si jej dary a všetky formy života.
Predstavím vám 5. jednoduchých rád k novému a lepšiemu JA,
pre zdravšie a šťastnejšie MY :-)
                          
(zdroj: fotoarchív autorky)
1.) Milujte prírodu so všetkými jej krásami a žite svoj život múdro, myslite nazeleno! 
Snažte sa žiť v súlade s prírodou, chráňte ju i jej  malých obyvateľov, podporujte bio a zdraviu prospešné produkty. Všetko, čo jej zo srdca darujete, vám mnohonásobne vráti. Šťastný to človek, s otvorenou mysľou i srdcom, čo koná v prospech seba i ďalších generácií.
2.)  Milujte a vážte si čo máte, milujte svoj život!
Majte radi svojich priateľov, žite zdravo, cvičte a tešte sa zo života a z maličkostí! Naučte sa dávať, nielen brať, zachovajte si pokoru a rešpekt. Žite naplno a pritom v skromnosti. Tie najlepšie veci zvyčajne nie sú na predaj, sú to naše zážitky, spomienky, úspechy, pocity naplnenia a šťastia.
3.) Skúste si spraviť radosť pri tvorivej činnosti.
Recyklujte, upcyklujte, nevyhadazujte hneď všetko do koša a neskupujte haldy vecí., ktoré ani nepotrebujete. Žiť eko a bio neznamená stať sa milionárom, krásne a kreativné nápady zvyčajne nič nestoja. Sú ideálne na vyplnenie voľného času i obdarovanie blízkych.
U nás doma je to úplne bežné, že mamina tvorí a využije všetok zvyčajný odpad. Zo starých hrncov máme kvetináče v záhrade (sú na nespoznanie), rady spolu vyrábame dózy, mozaiky, ozdobné predmety a dekoračné predmety. Má to rozhodne svoje čaro :-)
4.) Milujte dary prírody a zdraviu prospešné potraviny. 
Nemusíte sa hneď stať vegánom a prerobiť obývačku na bio skleník. Na začiatok stačí, ak sa začnete lepšie a zdravšie stravovať, nie preto aby ste zhodili tých pár kíl naviac ale preto, aby ste sa lepšie cítili. Nemôžte žiť v súlade s prírodou ak nie ste zmierení ani sami so sebou. 
Rána začínam zvyčajne domácou ovocnou sťavou,  nakopne mi to metabolizmus a dodá fantastický pocit. Žiadna chémia, iba pravá chuť ovocia. Neveríte? Skúste :-)
5.) Ešte stále sa vyhýbate bio kozmetike? 
Vedzte, rozdiel je hmatateľný, vaša pleť vám bude vďačná po zvyšok života!
 Bio recepty a kozmetické prípravky ako masky na vlasy a domáce zábaly, mastičky či balzamy si môžete vyrobiť i v pohodlí domova. Ak chcete najprv vyskúšať fundované značky, nič vám v tom nebráni. Kvalita, prírodné zloženie a netestovanie na zvieratkách by mali byť samozrejmosťou vašej kozmetickej zbierky. 
Najviac som si obľúbila značku Weleda, čo je celosvetovo najväčší výrobca čistej prírodnej kozmetiky, bio kozmetiky a prírodných liečiv. Nebojte sa, vaša peňaženka nezaplače, existujú kvalitné a pritom cenovo dostupné značky bio kozmetky, a k nim určite patrí i spomínaná Weleda.


Vďačnosť, tolerancia, ohľaduplnosť- zásady, ktoré by ste si mali osvojiť pre lepšiu a zdravšiu budúcnosť.

"Žite zdravo, užívajte s mierou, myslite na planétu a myslite na ľudí. Buďte úprimní k sebe aj  k svojmu okoliu, žite na rovinu a natoľko udržateľne, aby ste sa za svoje konanie nemuseli hanbiť. A do pojmu "jednanie" započítajte čokoľvek, čo robíte počas dňa, to, čo doma jete, aký odpad za sebou zanechávate, v čom periete, čím jazdíte, ako hovoríte s ľuďmi, prípadne aké zlo / dobro odovzdávate vašim deťom. ŽITE LOHAS!

Sledujte Lohas i na FB a dozviete sa viac.
Ak sa vám článok páčil, poteší ma každý like :-)10 komentárov

 1. Ahojky :)) moc pěkný článek myslím si že každý by se měl zamyslet nad tím jak s chová a vše v tomhle článku je pravda :-). Myslím že čím dál více lidí se tim začíná řídit ale ještě jich bohužel není tolik :-))

  Přeji ti pěknou neděli Michaelka :-)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. čauky, ďakujem za uznanie, som rada že ťa oslovil :-) máš pravdu, v dnešnej dobe by už mal byť každý uvedomelý a správať sa podľa toho :)
   Pekný dník!

   Odstrániť
  2. Ja som sa napríklad začala predávať všetky nepotrebné bytové doplnky .. To znamená toastovače, hriankovače, smoothie makre, kávovar.. A dokonca som si prišla aj na pekné peniaze a mám aj čistejší bytík :)

   Odstrániť
 2. Naozaj krásny článok, dávno som nečítala krajši. Kiež by takto uvažovalo omnoho viacej ľúdí!

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem pekne Gabika, vážim si to :-) Snáď osloví čo najviac ľudí.

   Odstrániť
 3. fiha,je to štylisticky ako diplomovka.pekné,velmi pekné.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. ou tak až tak hádam nie, snažila som sa ponechať si svoj štýl písania :-) ďakujem.

   Odstrániť
 4. skvělý článek, já si stojím za tím, že člověk by měl přemýšlet a pak konat protože... no, někteří nemyslí... poslední dobou se snažím myslet pozitivně, být pozitivní a šířit pozitivitu a musím říct, že se to opravdu vyplatí :) je lepší vždycky říkat člověku něco hezkýho, než si na něm vybíjet vstek.. "if you have nothing nice to say dont say anything at all". tím se řídím :) a poslední dobou jsem opravdu šŤastnější a to, jak je člověk milý/zlý mu karma vrátí.. :)

  boží článek!

  Na mém blogu probíhá giveaway, budu ráda když se zúčastníš. :-)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Múdro vravíš, presne tak :) to motto si zapíšem :-) tiež sa snažím myslieť pozitívne a naozaj to funguje, začala saom čítať i motivačnú literatúru a to ma tak naštartovalo....ďakujem ti za skvelý komentár veľmi ma potešil, už dlho som nečítala nič tak milé :D

   Odstrániť