Nie je parfém ako parfém...alebo ako si pomôcť pri výbere ?

piatok 4. októbra 2013

Elizabeth Taylor
"Krása parfému je to, že mluví k srdci ... a doufejme, že někoho jiného."

Správny výber parfému je pre ženu veľmi dôležitý, je to čosi ako naša "vizitka", niečo čo dotvára celkový dojem ženy, pravej dámy.
Neviete si správne vybrať? Čítajte ďalej......
Správne zvolený parfém dokáže spríjemniť a ešte viac vylepšiť vaše vystupovanie a celkové vyžarovanie. Naopak, zlý výber môže celkový dojem pokaziť. Výberu parfému preto venujte naozaj dosť času – určite sa vám to niekoľkonásobne vráti (minimálne v počte komplimentov z vášho okolia). Správne zvolená vôňa totiž dokáže ovplyvniť nielen vás dievčatá, ale aj vaše okolie. Ak sa samé budete cítiť príjemne, dodá vám to sebavedomie a odrazí sa to na vašom vystupovaní, budete vysielať signály i opačnému pohlaviu, e ste jednoducho neodolateľné. Dosiahnete pocit pohodlia, sebavedomia, umocní sa váš imidž a šmrnc.

Vôňa dokáže podčiarknuť vašu osobnosť, zvýrazní vás, vystúpite z davu ako sa vraví :) 

Každý parfém má svoju hlavu, telo a základ, pričom každá zo zložiek má rozdielnu rýchlosť vyprchávania. 
Hneď po aplikácii parfému sa uvoľňujú rýchlo prchavé zložky – tzv. hlava parfému. Tieto zložky sa dajú cítiť počas niekoľkých minút po nastriekaní. Väčšinou majú sviežu vôňu – je to to prvé, čo ucítite. Zložky, ktoré majú trochu menšiu prchavosť tvoria srdce ( nazývané aj telo ) parfému alebo vône. Parfém sa začína rozvíjať a tieto zložky majú väčšinou korenistú vôňu. Základ parfému je to čo vonia najdlhšie – niekoľko hodín.  Ak vám vonia aj v tejto fáze, našli ste ten správnyTieto zložky sú väčšinou na drevnom základe.

Typy vôní s akými sa stretávame
Kvetinové vône
"V týchto vôňach, ako už sám názov napovedá, môžete zacítiť najčastejšie ružu, konvalinku jazmín a iné kvety. Tieto vône sú vhodné na pracovné, ako aj na súkromné a večerné príležitosti.!
Chyprové vône
"Prevládajú v nich vône bergamotu a pačuli. Citrusy pridávajú sviežosť a vznešenosť. Tieto vône sú tiež vhodné na rôzne príležitosti, na bežné nosenie cez deň aj na večer."
Orientálne vône
"Tieto vône patria medzi ťažšie, teplejšie, sladšie. Vhodné sú skôr na zimné obdobie. Základom je vanilka. Existujú dámske aj pánske vône patriace do tejto skupiny."
Papraďové vône
"V týchto pánskych vôňach prevláda pačuli, bergamotka, ale aj levanduľa."
Vône s feromónmi
"Parfémy s feromónmi obsahujú prírodné látky, ktoré slúžia na zvýšenie atraktivity pre opačné pohlavie – feromóny. Feromóny samotné sú bez zápachu, ale podvedome pôsobia na všetkých v okolí. Parfémy s feromónmi sa môžu stať aj Vašou tajnou zbraňou."
Tipy pri správnom výbere 
 • testovací papierik vám pomôže pri výbere vašej srdcovky. Spoliehať sa len na vôňu papierika však určite nestačí, musíte sa riadiť vašimi pocitmi a vkusom. Nastriekajte parfum na pokožku, najlepšie na vnútornú stranu zápästia. Nikdy netestujte viac ako 2 až 3 vône za deň, náš čuch sa otupuje.
 • vôňa by sa vám mala zapáčiť na prvý pokus a mala by byť nevtieravá
 • parfémy si skúste vyberať v pachovo neutrálnom prostredí – napr. doma, aby ste minimalizovali skreslenie vône, napr. i pomocou spomínaných papierikov z parfumérie
 • parfém na koži nikdy nerozotierajte – vôňa by sa mohla „zlomiť“ a výsledok by tak mohol byť skreslený.
 • vôni trvá asi pol hodiny kým sa rozvinie a „ukáže svoju pravú tvár“, preto trocha vyčkajte najlepšie 30 minút
 • existujú rôzne parfumované výrobky – toaletné vody, parfumované vody či parfémy, testery. Väčšia koncentrácia vonných esencií spravidla znamená vyššiu kvalitu výrobku a teda aj dlhšiu výdrž. Ak nemáte rady ťažké vôňe lepším výberom je pre vás toaletná voda
 • bežné parfémy sú zbytočne predražené – platíte za reklamu, odmeny osobnostiam, prenájom priestorov a podobne, oplatí sa nakupovať na internete, ako napr. na stránkach parfums.sk kde sú akcie a zľavy oproti kamenným obchodom až do 50 %
 • vyskúšajte niekedy i nákup na "blint", je to ako adrenalínový šport a mne to už 2x vyšlo na výbornú
 • menej je niekedy viac – parfém na seba nemusíte striekať každé dve hodiny. To, že vôňu po čase necítite vy, neznamená, že ju necíti vaše okolie. 
 • niektoré dievčatá nakupujú parfumované deodoranty a používajú ich bežne ako vône, avšak nie je to to isté a neodporúčam si to zamieňať
 • skúšajte a ešte raz skúšajte- až kým nenatrafíte na ten pravý variant pre vás!
Aké vôňe uprednostňujete vy, čím sa pritom riadite ?


3 komentáre

 1. Môj priateľ už dlho používa Bvlgari a keďže je to vôňa už staršia nevedela som ju nikde zohnať.
  Tak som sa nechala nalákať na parfums.sk kde som vôňu objednala. Prekvapenie bolo že bola o dosť lacnejšia ako bežne inde v parfumériach. No teraz viem že to bola zásadná chyba a už nikdy viac. Keďže je to priateľova obľúbená obaja ju poznáme naspamäť. Ale to čo prišlo z parfums.sk mi pripomínalo lacný fejk z Maďarských trhov, dokonca ani vrchnáčik z flakónu nebol kovový (ako na originále) ale plastový. Osobne si myslím že toto sa dá spozorovať len na vôňach ktoré dôverne poznáme, pretože keď si niekto objedná vôňu ktorú predtým ešte nikdy nepoužíval nemusí spozorovať či je naozaj pravá. Po tejto skúsenosti nakupujem už len v parfumériach.

  OdpovedaťOdstrániť
 2. no neviem zatial som zlu skusenosť nemala, cela rodina odtial objednavame, niekedy i opakovane tie iste vône a aj testery a zatim žiaden prešľap sa nestal.....viem že z inej stranky mi raz poslali namiesto panskeho parfumu damsky ale nakoniec som si ho nechala lebo sa mi zapáčil....ale podľa mňa na parfums su naj ceny a preplatiť parfum 2x toľko ma nelaka....moje sestrička sa vyzna do všetkych vôní má v tom prehľad spozná ich aj bez toho aby vedela o aký ide a ešte sa nám nestalo nič podobné ako tebe.....tak potom naozaj neviem

  OdpovedaťOdstrániť
 3. ja milujem kvetinové vône...zvlášť teraz som zamilovaná do chloé love, ktorá ma v sebe orgován, ružové korenie a kvet pomarančovníka...mám ho z notina už asi pol roka a ešte stále ma neomrzela..táto vôňa je proste nádherná

  OdpovedaťOdstrániť