BOOKS| LAURA FRANTZ NA DRUHOM BREHU

utorok 6. novembra 2018

Dnes nás čaká neštandardná recenzia. Nebude totiž patriť kozmetike ale inej mojej celoživotnej vášni-knihám. Málokto cudzí o mne vie ako milujem knihy. Už odmalička som radšej chodila do knižnice ako na ihrisko. S kamarátkou sme si prezerali regály s románmi a snívali, že raz si ich všetky prečítame. V tom čase nás pani knihovníčka nestíhala upozorňovať, že si máme prezerať iba mládežnícku literatúru. Ako čas plynul, konečne sme sa dostali k možnosti čítať ozajstné romány. A veru nebolo ich málo, aj na také malé mesto z akého pochádzam ja. Neskôr som pochopila, že medzi "nudnou" klasikou, sa ukrývajú aj nemalé  skvosty a že medzi románmi pre dospelých existuje pomyselné miesto s názvom červená knižnica. Až v tom momente mi došlo, čo mala pani knihovníčka na mysli, keď nás stále napomínala. Neskôr nám sama núkala svoje obľúbené presladené tituly, ktoré boli ale na moje prekvapenie veľmi vydarené. 

Pokúsim sa vám dnes predstaviť knihu, ktorú som čítala naposledy, ale majte prosím na pamäti, že je to moja premiéra v knižnom recenzovaní. Knižku som dostala od firmy i527.net a mohla som si ju sama vybrať. Ako milovník starej školy a romantiky s dávkou histórie som siahla po titule Laura Frantz Na druhom brehu. Ide o druhý diel ságy rodu Ballantynovcov, ktorý nadväzuje na osudy rodičov mladej hrdinky. 
Anotácia
Na jar 1822 sa Ellie Ballantyneová rozhodne zanechať školu a vrátiť sa k rodičom do Pittsburghu. Po príchode domov však zistí, že rodičia sú na dlhšiu dobu odcestovaní a nezdá sa, že by súrodenci jej návrat ktovieako vítali. Ellie je však odhodlaná vzdorovať prekážkam a nájsť si svoje miesto na zemi.
Dej sa odohráva v Amerike na zač. 19. storočia. Mladá Ellie Ballantynová je dobrosrdečné, milé a miestami naivné dievča, ktoré pochádza z veľmi váženej rodiny. Rozhodne sa odísť zo školy a vrátiť sa domov k rodičom a súrodencom do rodného Pittsburghu. Krátko po návrate zistí, že mnoho vecí sa počas jej neprítomnosti zmenilo. Precitne do reality. Rodičia sú už nejakú dobu odcestovaní a nezdá sa ani, že by jej súrodenci jej návrat ktovieko vítali. Kým jej sestru a bratov naplno zamestnáva rodinný obchod, Ellie si hľadá svoje miesto na zemi. Rozhodne sa otvoriť si školu pre mladé dámy a učiť ich. Jednou z jej žiačok sa stane aj nenapraviteľné mladá dáma z rodiny Turlockovcov, ktorí sú známi otrokári a obchodníci s whisky a okrem toho zarytí nepriatelia Ballantynovcov. Čoskoro zistí, že mladý Jack Turlock i jeho nezbedná sestra Chloe nie sú vôbec takí zlí, ani nepripomínajú zvyšok ich rodiny. Mladý Jack je ako neotesaný kameň a s Ellie sú rozdielni asi ako deň a noc. Ani to im však nebráni v rastúcich sympatiách. Do spleti zakázanej lásky sa pridávajú problémy Ellinej rodiny, ktorá tajne pomáha otrokom na úteku a čelí tak odhaleniu zo zrady. Hoci otroctvo bolo v tom čase na väčšine územia zrušené, pomáhať otrokom na úteku bolo považované za trestný čin. Ellie sa tak zmieta v protichodných pocitoch rastúcej lásky k Jackovi a oddanosti voči svojej rodine. Ako to nakoniec dopadne, nechám na vás....:-)

Kniha má 344 strán potenciálu, ktorý mi však neprišiel naplno využitý. Prvý diel som síce nečítala, ale to vôbec nekazí dojem z knihy. Čo mi však vadilo bolo množstvo načrtnutých dialógov nedotiahnutých do konca. Množstvo krásnych myšlienok, ktoré nedostali šancu plnohodnotne vyznieť. Množstvo načatých a v zápätí ukončených romantických scén medzi Ellie a Jackom. Ako by im ani nebolo súdené mať skutočný dialóg v tejto hrubej väzbe. Nie je možné, aby láska začala kvitnúť až po 200 stranách textu a rozkvitla v jednej vete na konci-vyznaní lásky. Áno, láska nie je iba o slovách ale o skutkoch, ktoré Jack jednoznačne prejavil, ale ak nie je o slovách, tak potom v akej forme majú byť podávané romány? Nie sú to práve tieto čarovné nenápadné knižky, ktoré nás vedia premiesť na míle ĎALEKO, stovky rokov spätne, aby sme vedeli vychutnať čaro spomínanej doby? Autorka naopak zvládla bravúrne opisy, lyrickosť textu a jemná romantika sa jej nedá vytknúť. Čo sa ale v knihe stupňovalo bolo spomínanie Boha. Pri každej možnej príležitosti sa hlavné postavy uchýlili k modlitbe. Pri každom probléme. Nevidím na tom nič zlé, ale ku koncu toho bolo až príliš. Z Jacka, bezbožníka a krčmového chlapa nežná Ellie spravila veriaceho baránka. Hlavným posolstvom knihy pre mňa je viera v Boha a že s ním je možné všetko.

Akú knihu ste naposledy čítali? Určite mi zanechajte komentár, ak ste tiež knihomoľ :-)1 komentár